پراید

پراید از جمله خودروهای کره‌ای است که در بازار ایران با استقبال عموم مواجه شد و شرکت سایپا از سال ۱۳۷۲ تولید آن را آغاز کرد و مدلهای مختلفی از پراید را تولید و ارائه کرده است. پراید در ابتدا در کره جنوبی در مدل‌های DM و FS و نیز مدل سدان (که به بتا هم معروف است) تولید شده است. کیا در ابتدا توسط کمپانی فورد و پس از آن توسط شرکت کیاموتورز ساخته می‌شد که البته دارای تفاوت‌هایی با پراید کنونی بوده است و حتی نام آن نیز در ابتدا پراید نبوده.

پراید نزدیک به ۲۵ سال است که در ایران تولید می‌شود و جزو قدیمی‌ترین خودروها در ایران می‌باشد که هنوز هم تولید می‌شود.


تاریخچه پراید

پراید توسط شرکت ژاپنی مزدا و به سفارش شرکت آمریکایی فورد طراحی شد. نسل اول خودروی پراید در سال‌های ۱۹۸۶ به مدت هفت سال در ژاپن با نام مزدا ۱۲۱ و در آمریکا با نام فورد فستیوا تولید و فروخته می‌شد. همچنین شرکت کیاموتورز کره جنوبی تا سال ۲۰۰۰ با نام پراید در اقدام به تولید و فروش این خودرو کرد. بالاخره در سال ۲۰۰۱ با فروش خط تولید پراید به شرکت سایپا، پای پراید به بازار خودروی ایران باز شد. شرکت سایپا با واگذاری ساخت قطعات پراید به قطعه سازان داخلی سعی در بومی سازی تولید پراید کرد و مدل‌های پراید با نام‌های نسیم (پراید هاچ‌بک) ، صبا (پراید سدان) و پراید سایپا ۱۳۱ و ۱۳۲ و سایپا ۱۱۱ و  ۱۴۱ و نیز وانت پراید (۱۵۱) را تولید و روانه بازار کرد.

مشخصات پراید

شتاب پراید از صفر تا ۱۰۰: ۱۵ ثانیه
محل مونتاژ و تولید پراید: تهران (سایپا)
حجم باک پراید: ۳۷ لیتر
کلاس: خودروی شهری و وانت
نوع بدنه پراید: ۱- پراید ۴ درب (سدان) ۲- پراید ۵ درب (هاچ‌بک) ۳- پراید ۵ درب (لیفت بک) ۴- پراید ۲ درب (وانت)
موتور: انژکتوری ۱۳۰۰ سی‌سی
جعبه دنده: ۵ دنده دستی
فاصله بین دو محور پراید:  دو متر و ۳۴۵ میلی‌متر
طول پراید: ۳ متر و ۹۳۵ میلی‌متر
عرض پراید: ۱ متر و ۶۰۵ میلی‌متر
ارتفاع پراید:  ۱ متر و ۴۵۱ میلی‌متر
وزن پراید: از ۸۵۰ کیلوگرم تا ۱۰۱۰ کیلوگرم (بسته به مدل خودرو)

دی وی دی فابریک پراید

0
0
0
s2sdefault

دی وی دی فابریک پراید که گاهی از آن با نام مانیتور فابریک پراید یاد می‌شود،  یکی از آپشن‌های پرطرفدار برای پراید می‌باشد. در ادامه اطلاعاتی درباره دی وی دی فابریک پراید خدمت شما مشتریان عزیز عرضه می‌گردد.

0
0
0
s2sdefault